Dłuta

Dłuta "rybi ogon" MHG - dłuta do połączeń jaskółczy ogon

  1. Kształt ostrza

Standardowe dłuta stolarskie mają tą samą szerokość ostrza na całej jego długości. Dłuta rybi ogon mają rozszerzoną końcówkę ostrza o kształcie trójkątnym, dzięki któremu dłuto idealnie sprawdza się podczas obróbki wczepów i innych miejsc trudnodostępnych. Trójkątny płaski kształt ostrza ułatwia obróbkę płaskich powierzchni i umożliwia precyzyjne warstwowe usuwanie materiału. Kształt ostrza przypominający „rybi ogon” dodatkowo sprawia, że dłuto nie zakleszcza się w narożach. Bardzo długie prowadzenie ostrza z wyraźnym przewężeniem sprawia, że dłutem rybi ogon można bez problemu manewrować nawet w bardzo wąskich miejscach.

Dłuta MHG rybi ogon

  1. Rękojeść

Seria dłut MHG rybi ogon wyposażona jest w rękojeść z drewna jesionowego, bocznie spłaszczoną dla zapobiegania toczeniu się narzędzia.

      3. Stal

W procesie produkcji ostrza zastosowano nową technologię kucia, dzięki czemu uzyskuje się narzędzia o dużej wytrzymałości krawędzi, elastyczności i długiej żywotności. Wysoki stopień zagęszczenia mikrostruktury i wysokiej jakości obróbka cieplna stali wysokostopowej wpływają na charakterystykę wydajności, którą wcześniej można było znaleźć jedynie w ręcznie obrabianych narzędziach. Twardość na całej długości roboczej wynosi 61 HRC (± 1).

     4. Przeznaczenie

Dłuto rybi ogon nie służy do energicznego usuwania dużej ilości materiału, lecz raczej do delikatnego wycinania niewielkich partii drewna i wykańczania zasadniczo gotowych złączy drewnianych w celu ich precyzyjnego dopasowania. Do pracy dłutami rybi ogon nie jest potrzebny pobijak. Ostrze prowadzone jest ręcznie, a praca dłutem polega na wielokrotnym usuwaniu kolejnych warstw materiału.

Dłuto do połączeń jaskólczy ogon

Dłuto MHG fishteil

   5. Dłuta rybi ogon a dłuta skośne

Oczywiście połączenia na wczepy można też obrabiać dłutem skośnym. Które dłuto będzie lepsze do takiej pracy i czy warto mieć oba dłuta w swoim warsztacie?

Dłutem skośnym można usunąć materiał z naroży, ale praca ta będzie czasochłonna, a dłuto musi być prowadzone ze zmianą kierunku (obrazek 1). Należy też pamiętać, że do pracy np. z połączeniem na jaskółczy ogon potrzebne będą dwa dłuta: lewe i prawe. Dłutem rybi ogon pracujemy pod kątem prostym i usuwanie materiału z naroży przebiegnie szybko (obrazek 2).

    

Źródło: opracowanie własne Adriatech Sp. z o.o.

Kategorie

Producenci

  • Dostawa gratis

PShowBlog Kategorie

Zadzwoń do nas Wyślij wiadomość