Ściski drewniane - do czego służą?

Ściski drewniane - do czego służą?

Ogromny wybór ścisków pozwala dobrać odpowiedni rodzaj ścisku do danej pracy. Do prac wymagających dużej siły nacisku najlepsze będą ściski śrubowe, dźwigniowe lub zaciskowe o cięższej konstrukcji. Do sklejania desek i paneli najczęściej używane są ściski całopowierzchniowie. Do sklejania ze sobą drobnych elementów najlepiej sprawdzą się ściski sprężynowe lub zapadkowe z regulowaną siłą zacisku. Przy pracach wymagających szybkiego zaciskania i zwalniania zacisku dobrze sprawdzają się ściski automatyczne jednoręczne.

Jedną z mniej znanych grup ścisków są ściski drewniane, których cechy i przeznaczenie odbiegają od większości bardziej popularnych grup ścisków. Poniżej przedstawiamy charakterystykę tego typu ścisków o drewnianych szczękach.

Ścisk drewniany  Pinie

  1. Materiał

Szczęki ścisków wykonane są z wysokiej jakości drewna bukowego. Prowadnica ze stali ocynkowanej jest lekka i wytrzymała. Korkowa okładzina szczęk zapobiega powstawaniu śladów i zarysowań na powierzchni obrabianego materiału. Konstrukcja ścisku jest lekka, ale solidna. Narzędzie jest wygodne i łatwe w użytkowaniu.

Szczęki ścisk drewniany

  1. Sposób działania

W ściskach drewnianych zastosowano mechanizm dźwigniowy. Dźwignia z drewna pozwala na łatwe i szybkie przeniesienie siły zacisku na obrabiany przedmiot. Pomimo mniejszej niż w ściskach śrubowych siły zacisku, narzędzie zapewnia dobrą siłę zacisku i nadaje się do wielu zastosowań.

  1. Zastosowanie

Ściski o drewnianych szczękach sprawdzą się przy wszelkich prostych pracach montażowych i stolarskich nie wymagających dużej siły zacisku.

Ściski drewniane polecane są głównie do zastosowań wymagających precyzji i delikatności. Zaciski drewniane to rozwiązanie dedykowane np. do płyt akrylowo-mineralnych. Pozwalają one precyzyjnie docisnąć obrabiane elementy z siłą, która nie uszkodzi obrabianej powierzchni.

Zaciski drewniane można polecić również do prac modelarskich, gdzie nie potrzeba dużej siły zacisku, lecz precyzji.

Nie bez znaczenia jest niższa cena ścisków drewnianych w stosunku do ścisków śrubowych. Jest to szczególnie widoczne przy dłuższych ściskach. Jeśli potrzebujemy przytrzymać długie elementy używając ścisku np. 1000 mm, na pewno ścisk drewniany będzie tańszym rozwiązaniem.

Ściski drewniane

Zdjęcie: CMT Orange Tools

Dostępne są w rozmiarach od 20-200 cm, co pozwala na połączenie zarówno niewielkich, jak i stosunkowo dużych elementów. Oprócz ścisków o standardowym wycięgu można również zastosować ściski o wydłużonym wysięgu 190 mm do zaciskania większych przedmiotów.

ściski drwnian długi wysięg

Ściski stolarskie z drewnianymi szczękami są więc bardzo praktycznym narzędziem ułatwiającym wiele prac stolarskich, w których wymagane jest pewne, ale delikatne zaciśnięcie przedmiotu. Wykorzystanie tego typu ścisków pozwala też zastosować tańsze rozwiązanie i zmniejszyć budżet na zakup narzędzi.

Źródło: opracowanie własne - Adriatech Sp z o.o.

Kategorie

Producenci

  • Dostawa gratis

PShowBlog Kategorie

Zadzwoń do nas Wyślij wiadomość