Na rynku dostępnych jest wiele ścisków jednoręcznych dobrej jakości. Jak wybrać najlepsze narzędzia, które spełnią nasze oczekiwania i sprawdzą się podczas użytkowania?

Porównaliśmy trzy typy ścisków jednoręcznych o długości roboczej 150 mm: ścisk jednoręczny Wolfcraft serii EHZ PRO (3030000), ścisk jednoręczny Wolfcraft Easy (3020000)  oraz ścisk  jednoręczny Piher Quick (52615).

TEST - PORÓWNANIE ŚCISKÓW WOLFCRAFT PRO, PIHER QUICK, WOLFCRAFT EASY

Siła zacisku

Największa siła zacisku spośród testowanych modeli ścisków charakteryzuje ścisk serii Quick marki Piher = 150 kg, następnie ścisk Wolfraft EHZ PRO = 120 kg i Wolfcraft Easy 90 kg. Najmocniejszy z nich - Piher Quick nie jest jednocześnie ściskiem największym gabarytowo, więc jego duża siła zacisku zaskakuje i świadczy o solidnej konstrukcji narzędzia.

Wysięg

Wysięg jest istotnym parametrem ścisków, gdyż jego wielkość decyduje o tym na jaką głębokość można zacisnąć obrabiany przedmiot. Zdecydowanie największy wysięg czyli maksymalną odległość od szyny do końcówki szczęk ścisku ma ścisk Wolfcraft EHZ PRO = 100 mm. Następnie Piher Quick 85 mm i wreszcie Wolfcraft Easy 62 mm.

Szybkie jednoręczne zaciskanie i rozpieranie

Największą zaletą ścisków szybkomocujących jest możliwość zwalniania i zaciskania ścisku jedną ręką. Funkcja ta jest niezwykle ważna, gdyż decyduje ona o komforcie użytkowania narzędzia. W różnych modelach ścisków spotykamy inne rozwiązania, które nie zawsze są wygodne dla użytkownika. Ścisk EHZ PRO jako jedyny ma funkcję posuwu zwrotnego, która pozwala na swobodne rozszerzenie szczęk za pomocą jednej ręki. Jest to jedyny ścisk w 100% jednoręczny. Pozostałe testowane ściski mają jedynie funkcję zwolnienia blokady, ale nie można ich rozszerzyć bez pomocy drugiej ręki, którą przesuniemy szczęki.

Budowa i wytrzymałość ścisku

Wszystkie testowane narzędzia wykonane są solidnie. Z naszych testów wynika, że ścisk Quick wyróżnia się wyjątkowo trwałym mechanizmem zaciskowym bardzo odpornym na zniszczenie i zużycie. Ścisk Wolfcraft PRO ma bardzo masywną szynę o szerokości 2,0 cm i grubości 6 mm, która zapewnia stabilność podczas użytkowania. Ścisk Piher Quick ma szynę nieznacznie węższą 1,9 cm o grubości 5-6 mm, ale za to z bocznymi żłobieniami, co dodatkowo sprawia, że korpus ścisku pewnie i szybko przesuwa się po szynie, a sama szyna jest wzmocniona i sztywna. Ma to szczególne znaczenie przy dłuższych ściskach. Ścisk Wolfcraft Easy ma prostą szynę o szerokości 1,8 cm i grubości 5 mm.

Ścisk Wolfcraft PRO jako jedyny ma dodatkowe nakładki (dystanse na szynie), które oddzielają obrabiany przedmiot od szyny nie powodując jego uszkodzeń. Mogą też być wykorzystane do oparcia ścisków na powierzchni blatu, zwłaszcza przy obróbce szuflad lub klejeniu większych przedmiotów.

Rowek na szczękach do zaciskania przedmiotów okrągłych

Specjalny rowek wyżłobiony na szczękach spośród trzech testowanych ścisków posiada tylko ścisk Wolfcraft EHZ PRO.

Przebudowa w rozpierak

Łatwość przebudowy w rozpierak nie jest najistotniejsza podczas użytkowania ścisków, ale szybkość z jaką można dokonać tej operacji ułatwia i przyspiesza pracę ściskiem. W tej kategorii pierwszeństwo należy do ścisku Wolfcraft EHZ PRO. Aby przebudować je w rozpierak wystarczy naciskając przycisk na głowicy ścisku, zdjąć szczęki i zamontować je ponownie zmieniając kierunek pracy narzędzia. Podobny mechanizm zastosowano w ścisku Quick Piher, jednakże nie ma on ogranicznika na szynie, więc czasem głowicę trudniej zablokować na szynie. W ścisku Wolfcraft EHZ EASY przebudowa potrwa najdłużej, gdyż do zdemontowania głowicy należy odkręcić wkrętakiem śruby mocujące.

Waga

Najcięższy jest ścisk Wolfcraft EHZ PRO, następnie Piher Quick i Wolfcraft Easy. Do niektórych prac stolarskich ścisk nie powinien być zbyt ciężki, zwłaszcza gdy wykonywane są na drabinie lub w pozycji wymagającej trzymania rąk nad głową użytkownika. Dlatego w tej kategorii najlepiej sprawdzi się Wolfcraft Easy. Szczegółowe dane przedstawiliśmy w tabeli poniżej tekstu.

Cena

Najdroższym ściskiem jest ścisk Wolfcarft EHZ PRO, następnie Piher Quick i wreszcie Wolfcraft EASY.

Ogólne wrażenie

Do naszego warsztatu wybralibyśmy ścisk Piher Quick lub Wolfcraft PRO. Wybór nie jest prosty, bo głównymi zaletami ścisku Pihera jest duża siła zacisku, wytrzymałość oraz  mocna konstrukcja przy utrzymaniu niższej wagi. Ścisk Wolfcrafta ma zaś przewagę w postaci możliwości pracy wyłącznie jedną ręką, wygodnej przebudowie w rozpierak i dużego wysięgu. Przy profesjonalnym użytkowaniu stolarze docenią zalety obu ścisków, choć prawdopodobnie częściej wybiorą ścisk PIHER o większej sile zacisku. Dla osób, które wolą tańsze, ekonomiczne rozwiązania godnym polecenia jest ścisk Wolfcraft Easy - nieco mniej komfortowy w użytkowaniu, ale niedrogi.

 

 

Wolfcraft PRO

Piher Quick

Wolfcraft Easy

Wolfcraft PRO - punkty

Piher Quick - punkty

Wolfcraft Easy - punkty

Siła zacisku

120 kg

150 kg

90 kg

2

3

1

Wysięg

10 cm

8,5 cm

6,2 cm

3

2

1

Szybkie jednoręczne zaciskanie i luzowanie

TAK

TYLKO ZACISKANIE

TYLKO ZACISKANIE

3

2

1

Wytrzymałość

 

 

 

2

3

1

Szyna

2 cm

1,9 cm

1,8 cm

3

2

1

Szybka przebudowa w rozpierak

TAK

TAK

NIE

3

2

1

Waga

877 g

665 g

535 g

1

2

3

Cena 2019 r

ok 81,50

ok 74,50

ok 50,50

1

2

3

Ogólna punktacja

 

 

 

18

18

12

Uwaga: 3 punkty najwyższa ocena, 1 punkt najniższa ocena

Źródło:

Opracowanie własne – Adriatech Sp z o.o.

© Copyright by Adriatech, 2019

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Witaj, w sklepie używamy ciasteczek (cookies) - więcej w naszej Polityce Prywatności