Dłuta stolarskie


Zestawy dłut do drewna w sklepie Adriatech

Przedstawiamy profesjonalne dłuta stolarskie oraz ciesielskie do drewna, niezbędne podczas obróbki drewna. Dłuta stolarskie firmy Narex, MHG oraz od innych producentów, wykonane zostały z wysokiej jakości stali. Odpowiednio wyważone narzędzia dobrze leżą w dłoni - charakteryzują się ergonomią chwytu oraz najwyższą jakością wykonania, dlatego mogą być wykorzystane do lekkich, jak i cięższych prac stolarskich.

W bogatym asortymencie sklepu internetowego Adriatech znajdują się narzędzia dla amatorów oraz dla profesjonalistów. Dłuta gniazdowe Narex przeznaczone są do ciężkich prac ciesielskich, natomiast dłuta stolarskie MHG wyróżniają się wysoką twardością stali i solidnością wykonania. Ostre i precyzyjne dłuta Kirschen polecamy do obróbki zarówno miękkiego, jak i twardego drewna. Naszym klientom zapewniamy fachowe doradztwo w wyborze najlepszego sprzętu, a także konkurencyjne ceny dłut dla stolarzy. Zapraszamy!

Dłuta stolarskie – co warto wiedzieć przed zakupem?

Dłuta stolarskie to bardzo proste narzędzia, jeśli jednak w grę wchodzi profesjonalna praca z drewnem, trudno wyobrazić sobie produkty, które lepiej wywiązywałyby się z tego zadania. Warto zapoznać się więc lepiej z ich zastosowaniem. Dobrze jest też dowiedzieć się, po które dłuta do drewna sięgać w pierwszej kolejności poszukując sprawdzonego, niezawodnego rozwiązania. 

Do czego służą dłuta do drewna? 

Podobieństwo, jakie wydaje się być naturalne dla dłut, jest doskonale widoczne jedynie przy pierwszym kontakcie z nimi. Już  Bardziej staranna analiza uświadamia nam, że nie każde dłuto stolarskie lub ciesielskie jest takie samo. Choć jednak wiedza o rodzajach dłut ma dla nas fundamentalne znaczenie, samo ich zastosowanie nie zmienia się. Niemal każde dłuto jest wykorzystywane po to, aby precyzyjnie obrabiać drewno pozbywając się z jego powierzchni nadmiaru materiału. Dłuta są przeważnie narzędziami ręcznymi, choć możemy spotkać się także z dłutami elektrycznymi wykorzystywanymi choćby do obróbki zgrubnej. 

Dłuta i ich rodzaje 

Dłuta stolarskie można klasyfikować na co najmniej kilka sposobów, na pierwszy plan zdaje się jednak wysuwać to, że duże znaczenie ma tak ich zastosowanie, jak i sposób, w jaki wykończone zostało ostrze. Najprostszym wariantem niezmiennie są więc dłuta płaskie, a więc takie, w przypadku których mamy do czynienia jedynie ze ściętą krawędzią przednią. Przeważnie wykrawa się za ich pośrednictwem dość duże powierzchnie, choć odpowiednie dobranie szerokości ostrza pozwala także na wykańczanie detali. 

Dłuta z fazowaniem bocznym różnią się od nich tym, że nachylona jest w ich przypadku nie tylko krawędź przednia, ale również powierzchnie boczne. Nie inaczej sytuacja przedstawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z dłutami półokrągłymi - często nazywanymi  żłobakami – one również różnią się ze względu na sposób profilowania, a kształt tego typu narzędzi jest zbliżony do tego, jakie posiada litera C. Wyliczając te dłuta, które cieszą się największą popularnością, nie można zapominać również o modelach gniazdowych. Te niekiedy opisywane są także jako przysieki, a ich znakiem rozpoznawczym jest wydłużona i w nieco mniejszym stopniu nachylona krawędź tnąca oraz masywna część robocza dłuta.

Jak wybierać dłuta do drewna? 

Wielu osobom wydaje się, że rozpoczynając swoją przygodę z pracą w drewnie nie trzeba przejmować się aż tak bardzo jakością dłuta. Eksperci przestrzegają jednak przed takim podejściem. Zwracają uwagę na to, że wysoka jakość jest gwarancją łatwości użycia dłuta. Przyczynia się również do tego, że narzędzie będzie się charakteryzować większą wytrzymałością. Dla osób rozpoczynających przygodę stolarską warto podkreślić, że źle dobrane dłuto, z zwłaszcza dłuto kiepskiej jakości, potrafi zniechęcić do pracy w drewnie. Najważniejsza w przypadku dłut stolarskich jest jakość stali, z którego dłuto zostało wykonane oraz precyzja wykończenia narzędzia. Renomowany producent dłut podaje twardość stali w skali Rockwella. Najlepsze dłuta stolarskie produkowane są ze stali o twardości 59-61 HRC. Dłuto z dobrej jakości stali po naostrzeniu pozostaje długo ostre, a praca nim jest bardzo efektywna. Dłuta stolarskie pobijane są zazwyczaj specjalnymi pobijakami stolarskimi. Producenci dłut stosują więc różne dodatki do stopów stali np. mangan, aby zapewnić sprężystość dłuta i odporność na pękanie przy uderzeniu. Warto pamiętać także o tym, że dłuto z rękojeścią z tworzywa wzmocnione trzpieniem metalowym możemy pobijać zwykłym młotkiem metalowym. Dłuto z rękojeścią drewnianą uderzamy tylko pobijakiem stolarskim z drewna.

Precyzyjne wykończenie powierzchni dłuta, kształt i materiał rękojeści oraz wstępne naostrzenie dłuta to także elementy, które powinniśmy rozważyć przy zakupie. Także marka dłuta nie pozostaje wcale bez znaczenia, gdy poszukujemy dobrego narzędzia. Często można usłyszeć zresztą, że może być ważniejsza nawet od jego ceny. Jeśli stawiamy na profesjonalne rozwiązania, niewątpliwie warto kupić dłuta renomowanych producentów, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu, dbają zarówno o jakość produktu, jak i komfort użytkowania.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Witaj, w sklepie używamy ciasteczek (cookies) - więcej w naszej Polityce Prywatności